Menu

PKF - Kapliczki

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
5034227

Misje Święte 2010 i Jubileusz 25-lecia Parafii - 19.09.2010

W dniu 19 września parafia Świętej Rodziny w Rzeszowie świętowała Srebrny Jubileusz. 28 sierpnia 1985 roku JE. Ks. Abp Ignacy Tokarczuk erygował parafię pw. Świętej Rodziny i powierzył ją Misjonarzom Świętej Rodziny.


Pierwsze Misje Święte w naszej parafii odbyły się w listopadzie 1999 roku i były przygotowaniem do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. W październiku 2000 roku odbyła się renowacja Misji Świętych, która poprzedziła uroczystość poświęcenia kościoła i konsekracji ołtarza – 12 listopada.

Przygotowania do tegorocznych Misji Świętych rozpoczęły się 25 kwietnia. Słowo Boże na wszystkich Mszach Święty głosił ks. Piotr Pietrzyk MSF. Od tego dnia codziennie odmawiana była modlitwa o owocne przeżycie Misji Świętych dla całej wspólnoty parafialnej.

Bliższe przygotowanie polegało na dotarciu z informacją o Misjach do wszystkich mieszkańców Parafii. Miesiąc wcześniej na ścianie kościoła od ulicy Solarza zamontowany został baner informacyjny, a do każdego mieszkania, dzięki posłudze ministrantów, trafił informator ze szczegółowym planem i zaproszeniem ks. Proboszcza dla skorzystania z tego czasu duchowej odnowy. Hasło Misji zaproponowane przez prowadzących kapłanów współbrzmiało z hasłem roku duszpasterskiego: „Bądźmy świadkami Miłości w rodzinie”.

W dniu 11 września (sobota) w czasie wieczornej Mszy św. ks. Proboszcz udzielił swojego błogosławieństwa Misjonarzom i symbolicznie przekazał władzę pasterską na czas Misji kapłanom prowadzącym: ks. Piotrowi Pietrzykowi MSF i ks. Grzegorzowi Chrapli MSF.

Niedzielne Słowo Boże wprowadziło nas w czas Misji. Ks. Grzegorz zaproponował refleksję nad sprawami, które każdy z nas chciałby w swoim życiu uporządkować, czy to relacji do Boga, czy też do drugiego człowieka, a przede wszystkim relacji we własnej rodzinie.
Wieczorem tego dnia na nauce stanowej spotkała się młodzież. Po raz drugi na takiej nauce młodzież zgromadziła się w środę wieczorem.

Poniedziałek był dniem refleksji nad własną wiarą. Przygotowywał nas do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych w dniu następnym. Wieczorem na nauce stanowej spotkały się kobiety.

We wtorek na każdej Mszy św. miało miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Światło Chrystusa odpalone od paschału roznieśli do wiernych ministranci. I tak jak w Wigilię Paschalną złożyliśmy wyznanie wiary i przyrzeczenia chrzcielne. Wieczorem na nauce stanowej spotkali się mężczyźni. W tym dniu w czasie Apelu Maryjnego, który rozpoczynał się codziennie o godz. 21.00 i kończył każdy dzień Misji, została poświęcona woda, którą każdy mógł zabrać do domu.

Środa była dniem szafowania sakramentu pokuty i pojednania. Wierni bardzo licznie przystępowali do tego sakramentu nie tylko w tym wyznaczonym czasie, ale każdego dnia trwania Misji. Na Mszę św. o godz. 10.30 zostali zaproszeni chorzy i starsi parafianie. Chętni mogli przystąpić do sakramentu namaszczenia chorych. Skorzystało z tego 371 osób.

Od poniedziałku do środy spotkanie misyjne z dziećmi prowadził ks. Grzegorz. Dzieci modliły się za swoich rówieśników nie znających Boga, żyjących w ubóstwie i za dzieci na misjach w odległych zakątkach świata. Dzieci zostały zaproszone do podzielania się swoją miłością i złożenia ofiary na rzecz dzieci w krajach misyjnych. Była to nie tylko modlitwa, ale także rzeczowy dar serca w postaci odmówionych sobie słodyczy, które dzieci przekazały na ręce Misjonarzy.

W czwartek na każdej Mszy św. miało miejsce odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Dla wielu małżeństw był to bardzo wzruszający moment. Na zakończenie Mszy św. każda rodzina otrzymała indywidualne błogosławieństwo krzyżem misyjnym. W tym dniu przed południem ks. Piotr i ks. Grzegorz odwiedzili 21 chorych, który nie mogli uczestniczyć w środowej Eucharystii w intencji chorych i starszych.

W piątek modliliśmy się za zmarłych. Po wieczornej Mszy św. wyruszyła procesja za zniczami, która zakończyła się Apelem maryjnym i złożeniem zniczy po krzyżem misyjnym.

Sobota, to w naszej parafii dzień udzielania sakramentu małżeństwa. W tym dniu trzy pary ślubowały sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Program Misji uwzględniał te zaplanowane z dużym wyprzedzeniem wydarzenia. Przed południem odbyło się nabożeństwo dla matek w stanie błogosławionym i rodzin z małymi dziećmi. W kościele rozlegał się gwar, czasami płacz i oczywiście było dość ruchliwie. Ks. Piotr, prowadząc nabożeństwo, udzielił błogosławieństwa matkom w stanie błogosławionym, a później każde z obecnych w kościele dzieci zostało objęte błogosławieństwem krzyżem misyjnym. Dzień zakończył się zawierzeniem parafii Matce Bożej i cichą adoracja Najświętszego Sakramentu.

Niedziela, 19 września, była dniem zakończenia Misji Świętych, a jednocześnie dniem świętowania 25. rocznicy erygowania Parafii. Na zakończenie każdej Mszy św. Misjonarze udzielili uroczystego błogosławieństwa i poświęcili zakupione dewocjonalia oraz pamiątki związane z Misjami. Wieczorne nabożeństwo i procesja do krzyża misyjnego oraz oddanie władzy pasterskiej ks. Proboszczowi było zakończeniem tego czasu refleksji i odnowy duchowej naszej Parafii.

 [1]  2  » 

Powrót

HASŁO ROKU

W mocy
Bożego Ducha

Dzisiaj jest

czwartek,
21 listopada 2019

(325. dzień roku)

Święta

Czwartek, XXXIII Tydzień zwykły
Rok C, I
Wspomnienie Ofiarowania Najśw. Maryi Panny

Liturgia Słowa

Prowincja Polska MSF

Jesteśmy na...

Statystyki