Menu

JASEŁKA

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
5234702

Pożegnanie Ks. Proboszcza Marka Winiarskiego MSF, 29.06.2008

Kilka tygodni temu Ksiądz Prowincjał odwołał Ks. Marka z funkcji przełożonego, a że jest ona połączona z urzędem Proboszcza, wiec tym samym z dniem 30 czerwca tegoż roku Ksiądz Proboszcz zakończył pracę duszpasterską w Parafii Świętej Rodziny w Rzeszowie.

Ks. Proboszcz Marek Winiarski i Ks. Prowincjał Marian KołodziejczykDziewięć lat temu, 1 lipca 1999 roku Ks. Marek Winiarski MSF decyzją Przełożonych Zakonnych rozpoczął pracę duszpasterską w Rzeszowie jako Rektor Domu Zakonnego Misjonarzy Świętej Rodziny i Proboszcz Parafii.
Według prawa zakonnego, przełożonym, czyli Rektorem Domu Zakonnego, nie można być dłużej niż 9 lat (3 lata x 3 kadencje). Kilka tygodni temu Ksiądz Prowincjał odwołał Ks. Marka z funkcji przełożonego, a że jest ona połączona z urzędem Proboszcza, wiec tym samym z dniem 30 czerwca tegoż roku Ksiądz Proboszcz zakończył pracę duszpasterską w Parafii Świętej Rodziny w Rzeszowie.
Administracyjne przekazanie parafii w obecności Dziekana dekanatu Rzeszów – Południe Ks. Stanisława Tomkowicza oraz Ks. Infułata Stanisława Maca, przedstawiciela Biskupa, miało miejsce 27 czerwca w godzinach popołudniowych.
Pożegnanie ze wspólnotą parafialną odbyło się w Uroczystość Apostołów Piotra i Pawła na Mszy św. o godz. 12.00. W tym dniu na wszystkich Mszach św. Ksiądz Proboszcz głosił słowo Boże i na koniec zwracał się do wiernych ze słowami podziękowania. Powiedział min.:
[…]Parafia to owczarnia Jezusa, a kapłan w niej to pasterz odpowiedzialny za życie duchowe Chrystusowych owiec.
Dziewięć lat temu, 1 lipca 1999 roku Przełożeni skierowali mnie do pracy w rzeszowskiej owczarni, abym objął funkcję przełożonego Domu Zakonnego i proboszcza. Szybko minęły te trzy kadencje po trzy lata, tyle ile według prawa zakonnego można maksymalnie wykorzystać.
Jestem Panu Bogu bardzo wdzięczny za ten czas pracy tu w Rzeszowie, za wiele istniejących i prężnie działających wspólnot duszpasterskich. Za ten żywy Kościół.
Jestem wdzięczny, Wam kochani, za piękną współpracę, zrozumienie i poparcie tych wielkich dzieł jakie przez tych dziewięć lat wspólnie udało się nam zrealizować. Dziękuję za wystrój kościoła – każdy element wymagał pewnego przemyślenia, wysłuchania różnych opinii i rad.
Wielu parafian starszych i młodszych w tym dziele uczestniczyło. I tak powoli wnętrze nabierało ducha modlitwy.
Oczywiście jest jeszcze wiele prac, czy to remontowych, czy porządkowych, które trzeba wykonać. Myślę, że taka owocna współpraca między Wami a nowym Księdzem Proboszczem Andrzejem Kinalem będzie się dalej pięknie układała.
Swoją życzliwością i miłością obejmuję dziś Was wszystkich: współpracowników duchownych i świeckich; starszych i chorych; wszystkie rodziny, samotnych, kochaną młodzież i dzieci. Dziękuję za to piękne tworzenie Rodziny Parafialnej. A doznałem tu wiele życzliwości, miłości i przyjaźni.
Na pewno są też tacy, którzy z mojej strony doznali jakieś przykrości – bo nikt z na nie jest doskonały – tych też przepraszam.
Przełożeni skierowali mnie do naszego Domu Zakonnego w Wielkim Klinczu k/Kościerzyny, 50 km od Gdańska.
Kochani, na długo pozostaniecie w mojej pamięci i w moich modlitwach.

Po zakończeniu kazania wierni spontanicznie zaczynali śpiewać znaną z papieskich pielgrzymek pieśń „Życzymy, życzymy…” lub rozlegały się oklaski.
Na zakończenie Mszy św. o godz. 12.00 podziękowanie Księdzu Proboszczowi od całej wspólnoty parafialnej i wszystkich grup duszpasterskich przekazali przedstawiciele Kościoła Domowego Państwo Małgorzata i Adam Kawałkowie:
Księże Proboszczu! „Oto jak dobrze i miło, gdy bracia mieszkają razem; jest to jak rosa Hermonu, która spada na górę Syjon: bo tam udziela Pan błogosławieństwa, życia na wieki” (Ps 133). Tej radości i błogosławieństwa przebywania we wspólnocie Kościoła mogliśmy doświadczyć przez ostatnie dziewięć lat pod Księdza przewodnictwem w naszej parafii. Przez cały ten okres była ona w istocie wspólnotą wspólnot, a każda działająca w niej grupa mogła liczyć na pomoc i aktywny udział duszpasterza.
Troszczyłeś się również o to, by nasz duchowy rozwój mógł przebiegać
w odpowiednich warunkach i atmosferze. Jednym z owoców tej troski jest wykończenie wnętrza naszej świątyni.
Wchodząc do niej kierujemy nasze myśli i serce ku Bogu, który objawił się Mojżeszowi w płomieniu ognia ze środka krzewu jako Ten, Który Jest, ku jego Zmartwychwstałemu Synowi i Duchowi Świętemu przychodzącemu do naszych serc ze swoim światłem.
Pamiątką naszych modlitw i atmosfery panującej w czasie nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej stał się ołtarz w nawie bocznej kościoła. Uświadamia on nam, że powinniśmy być z Królową Polski, pamiętać o tym co najistotniejsze w życiu społecznym i w życiu każdego z nas i wraz z Nią czuwać przy Chrystusie.
Ikona Patronki naszej parafii umieszczona w nawie głównej pozwala nam kontemplować głębię tajemnicy Świętej Rodziny i wzywa naszą wspólnotę do stawania się do Niej podobnymi.
Gdy spoglądamy na ołtarz Miłosierdzia Bożego, przekonujemy się, że Jezus wychodzi do nas z błogosławieństwem, pociesza nas i choć jesteśmy grzeszni i słabi, to jednak możemy zaczerpnąć ze skarbca Jego łask.
Stacje Drogi Krzyżowej pomagają nam odnosić nasze doświadczenie życiowe do męki Chrystusa i zagłębiać się w niej.
Księże Marku, zadbałeś również o to, by podczas naszego trwania na modlitwie służyły nam ograny i rzutnik. Wszystkie te dzieła, jak i wiele innych powstały z Twojej inspiracji i w znacznej mierze w oparciu o Twój pomysł.
Księże Proboszczu! Twoją pracę, zaangażowanie, troskę o parafię i parafian zachowamy we wdzięcznej pamięci polecając Cię w modlitwie Świętej Rodzinie. Niech na dalsze lata pracy Jezus, Maryja i Józefa oświecają Cię, dopomagają Ci, ratują Cię!

Po tych słowach Zespół „Gioia” zainicjował pieśń „Niechaj Pan cię dziś błogosławi…”, którą podchwycił cały kościół, a potem chór odśpiewał „Plurimos annos”. Na koniec głos zabrał jeszcze obecny na tej Mszy św. Ksiądz Prowincjał Marian Kołodziejczyk MSF:
Księże Marku, kiedy dziewięć lat temu obejmowałeś funkcję Rektora Domu Zakonnego i Proboszcza w tej parafii w Rzeszowie, to zapewne towarzyszyły Ci i lęki i nadzieje zawiązane z przyjęciem tej funkcji. Dzisiaj po dziewięciu latach wierni tej parafii dziękują Bogu za Twoją posługę, otwartość, zaangażowanie, za bycie z nimi, bo tak jest rola Pasterza Owczarni, którą powierzył Ci Pan. Także ja w imieniu Zarządu Prowincjalnego dziękuję za te lata Twojego rektorstwa. Dziękuję za Twoją otwartość i cierpliwość dla współbraci, z którymi przyszło Ci pracować z woli Przełożonych, a wielu przewinęło się przez ten Dom Zakonny.
Chciałbym zwrócić się także do Księdza Andrzeja który 1 lipca zastąpi Księdza Marka. Nie będę mógł być tutaj z Wami w przyszłą niedzielę, więc już dziś polecam waszej życzliwości Ks. Andrzeja. Przyjmijcie go serdecznie, jak przed laty przyjęliście Ks. Marka, a wcześniej jego poprzedników. Ufam, ze tak owocna współpraca będzie trwała nadal i za kilka lat, może już nie ja, ale moi następcy będą dziękowali za Jego posługę w tej wspólnocie.

Msza zakończyła się uroczystym błogosławieństwem przewidzianym w formularzu mszalnym na dzień święta Apostołów Piotra i Pawła.
W oprawę liturgię Mszy św. o godz. 12.00 włączyły się wszystkie wspólnoty duszpasterskie, by swoją obecnością podziękować za lata posługi Księdza Marka Winiarskiego MSF.

 [1] 

Powrót

HASŁO ROKU

WIELKA TAJEMNICA
WIARY

Dzisiaj jest

poniedziałek,
24 lutego 2020

(55. dzień roku)

Święta

Poniedziałek, VII Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni

Liturgia Słowa

Prowincja Polska MSF

Jesteśmy na...

Statystyki