Menu

GIOIA

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
4890430

Wielki Tydzień 2007

WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. To czas w którym wspominamy śmierć Chrystusa i Jego zstąpienie do otchłani, gdzie znajdowali się zmarli. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który "budzi" ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę i sprawiedliwych Starego Testamentu, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu.
O godz. 7.30 gromadzimy się na Jutrznię i do godz. 9.00 trwa cicha adoracja. Później rozpoczyna się tradycyjne poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. Od godz. 14.00 wierni w ciszy adorują Pana Jezusa w Bożym Grobie.
Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Przeżywamy wówczas podniosłą liturgię Wigilii Paschalnej. Rozpoczyna ją o godz. 20.00 liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał – świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Na paschale kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa: „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”. Umieszcza się tam również pięć ozdobnych czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa oraz wypisuje aktualny rok.
Następnie Paschał ten wnosi się do okrytej mrokiem świątyni, a wierni zapalają od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło. Zwieńczeniem obrzędu światła jest uroczysta pieśń – Exultet, która zaczyna się od słów: "Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!".

Dalsza część liturgii paschalnej to bogata liturgia słowa. Czytania przypominają całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Przed czytaniem z Epistoły, pierwszego czytania z Nowego Testamentu, celebrans intonuje hymn „Chwała na wysokości Bogu”. Tej nocy powraca uroczysty śpiew „Alleluja”. Celebrans dokonuje poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Wszyscy wierni odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, Szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.
Następnie celebrowana jest dalsza część Mszy św. Rozpoczęta w Wielki Czwartek liturgia kończy się rozesłaniem: „Idźcie w pokoju Chrystusa. Alleluja, alleluja!”

 «  1  2  3  4  [5]  6  » 

Powrót

HASŁO ROKU

W mocy
Bożego Ducha

Dzisiaj jest

niedziela,
25 sierpnia 2019

(237. dzień roku)

Święta

Niedziela, XXI Tydzień zwykły
Rok C, I
Dwudziesta Pierwsza Niedziela zwykła

Liturgia Słowa

Prowincja Polska MSF

Jesteśmy na...

Statystyki