Menu

JASEŁKA

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
5234845

Ks. dr hab. Waldemar Pałęcki MSF, profesor KUL - „Pytanie o liturgię”

Prezentacja książki „Pytanie o liturgię” autorstwa ks. dra hab. Waldemara Pałęckiego MSF, profesora KUL - 15 lutego 2015 r.

Czy rozumiemy czym jest liturgia, czym są sakramenty, sakramentalia, błogosławieństwa w naszym życiu? A może udział w świętych czynnościach liturgicznych stał się dla nas  rutyną, przemienił się w przyzwyczajenie, a nawet zabobon? Jako chrześcijanie nie możemy pozwolić, aby święte znaki i symbole, które są pełne mocy obecności samego Boga, były spełniane nieświadomie, bez zaangażowania serca. A przecież nie tylko formuły liturgiczne, ale również szaty, przedmioty, gesty, postawy w czasie liturgii mają określone znaczenie, aby w tę postawę uwielbienia i dziękczynienia włączyć całego człowieka, nie tylko jego pragnienia i myśli. Także materia świata staje się tu narzędziem uwielbienia Boga i uświęcenia człowieka. Kościół pozwala, aby smak, powonienie, dotyk, wzrok, słuch zostały włączone w tę piękną symfonię uwielbienia Boga, która rozbrzmiewa w misterium liturgii.

Takie słowa wypowiedział w czasie kazania Autor książki „Pytanie o liturgię”, zachęcając i wskazując, że jako chrześcijanie i uczestnicy liturgii mamy obowiązek pogłębiać swoją wiedzę, odkrywać znaczenie liturgii, by w ten sposób bardziej świadomie w niej uczestniczyć i realizować osobistą drogę uświęcania.

Książka zaprezentowana przez ks. Waldemara, choć zawiera trudne treści teologiczne, jest napisana językiem komunikatywnym i przedstawione zagadnienia teologiczne, historyczne i pastoralne są zrozumiałe dla szerokiego kręgu czytelników.

Autor odpowiada na postawione w tytule pytanie, czym jest liturgia, wyjaśnia zastosowanie przedmiotów liturgicznych, między innymi naczyń i szat oraz przybliża ich teologiczną wymowę. Omawia celebrację poszczególnych sakramentów świętych nawiązując do historii i kształtowania się obrzędów na przestrzeni wieków. Odrębny cykl - dziesięć rozdziałów - dotyczy Mszy św.

Książka ks. Waldemara spotkała się z życzliwym przyjęciem i dużym zainteresowaniem parafian więc życzę czytelnikom, tak jak ks. prof. Zbigniew Wit autor Przedmowy, miłej i ubogacającej lektury.

Magdalena Drąg ov

 [1]  2  » 

Powrót

HASŁO ROKU

WIELKA TAJEMNICA
WIARY

Dzisiaj jest

poniedziałek,
24 lutego 2020

(55. dzień roku)

Święta

Poniedziałek, VII Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni

Liturgia Słowa

Prowincja Polska MSF

Jesteśmy na...

Statystyki