Menu

PKF - Kapliczki

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
5034268

Ks. dr hab. Waldemar Pałęcki MSF, profesor KUL - „Pytanie o liturgię”

Prezentacja książki „Pytanie o liturgię” autorstwa ks. dra hab. Waldemara Pałęckiego MSF, profesora KUL - 15 lutego 2015 r.

Czy rozumiemy czym jest liturgia, czym są sakramenty, sakramentalia, błogosławieństwa w naszym życiu? A może udział w świętych czynnościach liturgicznych stał się dla nas  rutyną, przemienił się w przyzwyczajenie, a nawet zabobon? Jako chrześcijanie nie możemy pozwolić, aby święte znaki i symbole, które są pełne mocy obecności samego Boga, były spełniane nieświadomie, bez zaangażowania serca. A przecież nie tylko formuły liturgiczne, ale również szaty, przedmioty, gesty, postawy w czasie liturgii mają określone znaczenie, aby w tę postawę uwielbienia i dziękczynienia włączyć całego człowieka, nie tylko jego pragnienia i myśli. Także materia świata staje się tu narzędziem uwielbienia Boga i uświęcenia człowieka. Kościół pozwala, aby smak, powonienie, dotyk, wzrok, słuch zostały włączone w tę piękną symfonię uwielbienia Boga, która rozbrzmiewa w misterium liturgii.

Takie słowa wypowiedział w czasie kazania Autor książki „Pytanie o liturgię”, zachęcając i wskazując, że jako chrześcijanie i uczestnicy liturgii mamy obowiązek pogłębiać swoją wiedzę, odkrywać znaczenie liturgii, by w ten sposób bardziej świadomie w niej uczestniczyć i realizować osobistą drogę uświęcania.

Książka zaprezentowana przez ks. Waldemara, choć zawiera trudne treści teologiczne, jest napisana językiem komunikatywnym i przedstawione zagadnienia teologiczne, historyczne i pastoralne są zrozumiałe dla szerokiego kręgu czytelników.

Autor odpowiada na postawione w tytule pytanie, czym jest liturgia, wyjaśnia zastosowanie przedmiotów liturgicznych, między innymi naczyń i szat oraz przybliża ich teologiczną wymowę. Omawia celebrację poszczególnych sakramentów świętych nawiązując do historii i kształtowania się obrzędów na przestrzeni wieków. Odrębny cykl - dziesięć rozdziałów - dotyczy Mszy św.

Książka ks. Waldemara spotkała się z życzliwym przyjęciem i dużym zainteresowaniem parafian więc życzę czytelnikom, tak jak ks. prof. Zbigniew Wit autor Przedmowy, miłej i ubogacającej lektury.

Magdalena Drąg ov

 [1]  2  » 

Powrót

HASŁO ROKU

W mocy
Bożego Ducha

Dzisiaj jest

czwartek,
21 listopada 2019

(325. dzień roku)

Święta

Czwartek, XXXIII Tydzień zwykły
Rok C, I
Wspomnienie Ofiarowania Najśw. Maryi Panny

Liturgia Słowa

Prowincja Polska MSF

Jesteśmy na...

Statystyki