Menu

JASEŁKA

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
5234821

Historia Kręgów Domowego Kościoła w Rejonie Św. Rodziny

Nasza historia rozpoczyna się od 1986 roku. Wtedy to, z inicjatywy ks. Andrzeja Rabija, ówczesnego proboszcza, odbyły się pierwsze w diecezji (jeszcze przemyskiej) rekolekcje ewangelizacyjne, tzw. „Zerówka”.

Nasza historia rozpoczyna się od 1986 roku. Wtedy to, z inicjatywy ks. Andrzeja Rabija, ówczesnego proboszcza, odbyły się pierwsze w diecezji (jeszcze przemyskiej) rekolekcje ewangelizacyjne, tzw. „Zerówka”. Wszyscy uczestnicy byli osobiście zapraszani przez ks. proboszcza, któremu nie wypadało odmówić. Osiedle i parafia były młode, wszystko nowe, obce, nikt nikogo nie znał, a najbliższy sklep był na sąsiednim osiedlu. Nic więc dziwnego, że pomysł na utworzenie wspólnoty bardzo uczestnikom rekolekcji się spodobał. No i tak powstał krąg I, który wszedł w strukturę rejonu Św. Judy Tadeusza. Oprócz comiesięcznego spotkania modlitewno-formacyjnego, na którym zawsze obecny był kapłan, organizowaliśmy inne, o charakterze towarzyskim, żeby się lepiej poznać. Potrzebowaliśmy siebie, potrzebowaliśmy bezpiecznego środowiska, w którym można otwarcie mówić o Panu Bogu (20 lat temu, to wcale nie było takie oczywiste), no i bardzo chcieliśmy aby nasze dzieci, których z roku na rok przybywało, też wzrastały w takiej atmosferze.
Nasz krąg powstał jesienią, a już na wiosnę następnego roku pojechaliśmy („połówkami” – ktoś dzieci musiał przecież pilnować przez tydzień!) na pierwsze rekolekcje. Był to 5-dniowy ORAR w Krościenku w Centrum Ruchu Oazowego. Atmosfera Centrum Ruchu, nastrój panujący w kaplicy Chrystusa Sługi, wspólnota stworzona przez uczestników, przekonały nas, że to jest właśnie nasze miejsce, które pomoże nam wzrastać jako rodzinom.
Nasze drugie „połówki” pojechały niedługo potem na ORAR do Nałęczowa.
I tak co roku jeździliśmy na 5-dniowe ORAR-y, a na wakacjach na oazy. Gdzie myśmy nie byli! Lesko, Przemyśl, Warszawa, Kraków, Wiśniowa k/Myślenic, a nawet Krypno k/Białegostoku.
Przyszedł w końcu czas, że mogliśmy jeździć już razem .
Owocem tych wszystkich wyjazdów stawały się kolejno: praca w parafii (posługa liturgiczna, przygotowywanie rozważań na adoracje za ojczyznę, pomoc przy organizacji I Komunii Św., katechezy przedchrzcielne, grupy bierzmowanych), Droga Krzyżowa ulicami osiedla, kolejno organizowane oazy – pierwsza w Porębach Dymarskich – zorganizowana w całości własnymi siłami, zabawy sylwestrowe dla rodziców i karnawałowe dla dzieci, pierwsze Jasełka i kolejne „żywe Jezuski”… Trudno wszystko ogarnąć pamięcią…
Historia I kręgu to trochę historia naszej parafii, a więc i budowa kościoła – i tego materialnego, i tego duchowego. Organizowaliśmy więc kilkakrotnie rekolekcje ewangelizacyjne. Mimo braku warunków (kuchnia w starej, dziś już nieistniejącej plebanii, gotowanie posiłków do późnej nocy, zmywanie na poddaszu w księżowskiej wannie), nie brakowało chętnych i powstawały nowe kręgi. I tak w listopadzie 1987 powstał II krąg DK, którego pierwszym opiekunem duchowym był ks. Andrzej Kościukiewicz, w 1988 –krąg III, a rok później kolejny- IV krąg DK- obydwa z inicjatywy ks. A. Rabija, który na początku opiekował się oboma kręgami.
W tworzeniu i formowaniu nowych kręgów pomagaliśmy sobie wzajemnie i pomagali nam w tym nasi kapłani, którym serdecznie dziękujemy za owocną współpracę, za nieustanną gotowość do pomocy i wsparcia, a czasem (jak trzeba było) lekką reprymendę. Przybywało na osiedlu młodych małżeństw, to i kręgi DK wyrastały jak „grzyby po deszczu”.
W latach 90-tych zawiązały się kolejne wspólnoty DK.
Międzyczasie niektóre małżeństwa zmieniły miejsce zamieszkania, lub odeszły z kręgów z innych powodów, więc trzeba było niektóre kręgi połączyć lub podzielić.
Czas mijał – X-lecie naszego istnienia świętowaliśmy w Kalwarii Pacławskiej, XV-lecie w Dębowcu, a obecnie świętujemy Jubileusz 20-lecia DK w naszej parafii.
Obecnie w parafii św. Rodziny istnieje 8 kręgów, które wraz z bardzo młodym, bo istniejącym od jesieni 2003 kręgiem z sąsiedniej parafii pw. bł. Karoliny Kózkówny tworzą Rejon św. Rodziny. Naszym księdzem moderatorem jest proboszcz parafii, ks. Marek Winiarski MSF. Rolę księży opiekunów pełnili i pełnią księża wikariusze z naszej parafii –trudno ich tu wszystkich wymienić, ja naliczyłam ok. 30. Zawsze mieliśmy szczęście do księży,(nie wiadomo, czy oni do nas, bo kilku „uciekło” na misje).
Zawsze dobrze nam było i jest w Domowym Kościele. Jesteśmy właściwie jak jedna rodzina; przeżywaliśmy kolejne chrzty naszych dzieci, I Komunie św., a teraz zaczynają się śluby. Nasze marzenia o budowaniu rodziny z Panem Bogiem spełniają się.
Nam w trwaniu i wspólnym budowaniu pomaga to, że zawsze na każdego można liczyć, a jak sił zaczyna brakować to… na rekolekcje!

Mamy nadzieję, że owocem obecnych rekolekcji będzie, być może, powstanie kolejnego kręgu DK, bo na pewno i dzisiaj nie brakuje małżeństw, które tak, jak my, chcą budować swoje szczęście z Panem Bogiem i we wspólnocie…

Chwała Panu!

A. i J. Delikatowie

 [1] 

Powrót

HASŁO ROKU

WIELKA TAJEMNICA
WIARY

Dzisiaj jest

poniedziałek,
24 lutego 2020

(55. dzień roku)

Święta

Poniedziałek, VII Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni

Liturgia Słowa

Prowincja Polska MSF

Jesteśmy na...

Statystyki