Menu

Nowi ministranci

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
5322540

Śpiewajmy Panu - VIII Przegląd Pieśni Eucharystycznych, 4.06.2006

Pod takim hasłem przebiegał VIII Przegląd Pieśni Eucharystycznych, zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej, Parafię Świętej Rodziny w Rzeszowie i Chór „Sancta Familia”.


Śpiewajmy Panu!

Pod takim hasłem przebiegał VIII Przegląd Pieśni Eucharystycznych, zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej, Parafię Świętej Rodziny w Rzeszowie i Chór „Sancta Familia” tej Parafii.
Mimo nie najlepszej aury, 4 czerwca br., w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, do kościoła przy ul. Solarza na os. Krakowska Południe w Rzeszowie przybyło 12 chórów, by w pieśniach eucharystycznych sławić Imię Tego, Który jest drogą, prawdą i życiem - Jezusa Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.
Ambitny program przedstawiły chóry rzeszowskie: „Aye Maria”, „Cantata”, „Collegium Musicum”, „Emmanuel”, „Kantylena”, „Oremus”, „Sancta Familia”, a także „Benedictus” z Czudca, „Camerata” z Soniny, „Deo Gloria” z Boguchwaly, ‚„Gaudium” z Mogielnicy” i „Harfa” z Niewodnej.
Dyrygenci chórów – Ewa Drewniak, Bolesław Antoniak, Mieczysław Biały, Roman Olszowy, Ludwik Sowiński, Andrzej Szypuła - to muzycy profesjonaliści, grający niegdyś w orkiestrze Rzeszowskiej Filharmonii, prowadzący zespoły kameralne, pedagodzy szkół artystycznych, uczelni rzeszowskich, animatorzy kultury. Pracują z wielkim oddaniem i zaangażowaniem, czego piękne efekty można było usłyszeć podczas ostatniego Przeglądu.
Z wielką mocą brzmiały pieśni podczas Mszy Świętej rozpoczynającej Przegląd. Chóry starannie przygotowały jej muzyczną oprawę. Uroczyście i podniośle, na zakończenie Przeglądu, połączone chóry śpiewały pieśni: „Niechaj z nami będzie Pan”, „Laudate Dominum” i „Abba Ojcze”. A w czasie Przeglądu wszystkim najbardziej podobała się pieśń „Nim Świt obudzi noc” w wykonaniu połączonych chórów: „Benedictus” z Czudca i „Harfa” z Niewodnej. Pieśń tę bisowano i śpiewano z udziałem wszystkich chórów i słuchaczy.
Radosne to było spotkanie przy Chrystusowym Ołtarzu, które na długo pozostanie w pamięci zarówno wykonawców, jak i słuchaczy. Nie brakło upominków dla chórów w postaci rzeźbionych krzyży od Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej, słodkich podarków od Prezydenta Miasta Rzeszowa, kwiatów dla dyrygentów od Chów „Sancta Familia”. Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Rzeszowa dr Janina Błażej wręczała czerwone róże najmłodszym uczestnikom chórów, dyplomy uznania ze słowami wdzięczności i błogosławieństwem od biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego wręczał wicerektor WSD, wykładowca muzyki kościelnej ks. Andrzej Widak, słowa podziękowania chórom za wieloletnią służbę Bogu i ludziom przekazała listownie poseł na Sejm RP Halina Murias.
Na zaproszenie proboszcza parafii Św. Rodziny ks. Marka Winiarskiego MSF, goście i dyrygenci uczestniczyli w spotkaniu na plebanii. Wspominano złożonego chorobą Kazimierza Dzięgiela, dyrygenta wielce zasłużonego dla chóralistyki rzeszowskiej, autora licznych opracowań chóralnych muzyki religijnej. Mówiono o licznie powstających w Rzeszowie i diecezji chórach parafialnych, możliwościach ich dalszego rozwoju, konieczności nieustannego podnoszenia poziomu artystycznego, poprawnego udziału w liturgii nabożeństw, udziału w chórach ludzi młodych. Powstał pomysł jesiennego spotkania chórów, na Świętą Cecylię, by lepiej się poznać, by wspólnie wymieniać doświadczenia, by jak najlepiej budować chóralną rodzinę diecezjalną, ku większej chwale Bożej.
Koncert poświęcono pamięci Jana Pawła II z modlitwą o rychłą jego beatyfikację. Dwa dni wcześniej obchodziliśmy rocznicę obecności Papieża Polaka w Rzeszowie. „Pozostaje On nadal w naszych sercach i modlitwach. Czujemy nadal Jego obecność” — powiedziała Barbara Matwij, prowadząca koncert, prezes Chów „Sancta Familia”, niezwykle oddana zarówno Chórowi, który obchodził niedawno swoje XX-lecie, jak i od początku całej idei Przeglądu Pieśni Eucharystycznych, jedynego tego rodzaju w naszej diecezji.
Niech Bóg błogosławi naszym chórom, a św. Cecylia wspiera swymi łaskami.

Andrzej Szypuła

 [1] 

Powrót

Transmisja na żywo

HASŁO ROKU

WIELKA TAJEMNICA
WIARY

Dzisiaj jest

wtorek,
07 kwietnia 2020

(98. dzień roku)

Święta

Wtorek, Wielki Tydzień
Rok A, II
Wtorek Wielkiego Tygodnia

Liturgia Słowa

Prowincja Polska MSF

Jesteśmy na...

Statystyki