Menu

Nowy rok formacyjny

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
5660891

Statystyki

Misje Parafialne

Pierwsze Misje Święte w naszej parafii odbyły się w listopadzie 1999 roku i były przygotowaniem do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. W październiku 2000 roku odbyła się renowacja Misji Świętych, która poprzedziła uroczystość poświęcenia kościoła i konsekracji ołtarza – 12 listopada.

Przygotowania do tegorocznych Misji Świętych rozpoczęły się 25 kwietnia. Słowo Boże na wszystkich Mszach Święty głosił ks. Piotr Pietrzyk MSF. Od tego dnia codziennie odmawiana była modlitwa o owocne przeżycie Misji Świętych dla całej wspólnoty parafialnej.

Bliższe przygotowanie polegało na dotarciu z informacją o Misjach do wszystkich mieszkańców Parafii. Miesiąc wcześniej na ścianie kościoła od ulicy Solarza zamontowany został baner informacyjny, a do każdego mieszkania, dzięki posłudze ministrantów, trafił informator ze szczegółowym planem i zaproszeniem ks. Proboszcza dla skorzystania z tego czasu duchowej odnowy. Hasło Misji zaproponowane przez prowadzących kapłanów współbrzmiało z hasłem roku duszpasterskiego: „Bądźmy świadkami Miłości w rodzinie”.

W dniu 11 września (sobota) w czasie wieczornej Mszy św. ks. Proboszcz udzielił swojego błogosławieństwa Misjonarzom i symbolicznie przekazał władzę pasterską na czas Misji kapłanom prowadzącym: ks. Piotrowi Pietrzykowi MSF i ks. Grzegorzowi Chrapli MSF.

Niedzielne Słowo Boże wprowadziło nas w czas Misji. Ks. Grzegorz zaproponował refleksję nad sprawami, które każdy z nas chciałby w swoim życiu uporządkować, czy to relacji do Boga, czy też do drugiego człowieka, a przede wszystkim relacji we własnej rodzinie. Wieczorem tego dnia na nauce stanowej spotkała się młodzież. Po raz drugi na takiej nauce młodzież zgromadziła się w środę wieczorem.

Poniedziałek był dniem refleksji nad własną wiarą. Przygotowywał nas do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych w dniu następnym. Wieczorem na nauce stanowej spotkały się kobiety.

We wtorek na każdej Mszy św. miało miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Światło Chrystusa odpalone od paschału roznieśli do wiernych ministranci. I tak jak w Wigilię Paschalną złożyliśmy wyznanie wiary i przyrzeczenia chrzcielne. Wieczorem na nauce stanowej spotkali się mężczyźni. W tym dniu w czasie Apelu Maryjnego, który rozpoczynał się codziennie o godz. 21.00 i kończył każdy dzień Misji, została poświęcona woda, którą każdy mógł zabrać do domu.

Środa była dniem szafowania sakramentu pokuty i pojednania. Wierni bardzo licznie przystępowali do tego sakramentu nie tylko w tym wyznaczonym czasie, ale każdego dnia trwania Misji. Na Mszę św. o godz. 10.30 zostali zaproszeni chorzy i starsi parafianie. Chętni mogli przystąpić do sakramentu namaszczenia chorych. Skorzystało z tego 371 osób.

Od poniedziałku do środy spotkanie misyjne z dziećmi prowadził ks. Grzegorz. Dzieci modliły się za swoich rówieśników nie znających Boga, żyjących w ubóstwie i za dzieci na misjach w odległych zakątkach świata. Dzieci zostały zaproszone do podzielania się swoją miłością i złożenia ofiary na rzecz dzieci w krajach misyjnych. Była to nie tylko modlitwa, ale także rzeczowy dar serca w postaci odmówionych sobie słodyczy, które dzieci przekazały na ręce Misjonarzy.

W czwartek na każdej Mszy św. miało miejsce odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Dla wielu małżeństw był to bardzo wzruszający moment. Na zakończenie Mszy św. każda rodzina otrzymała indywidualne błogosławieństwo krzyżem misyjnym. W tym dniu przed południem ks. Piotr i ks. Grzegorz odwiedzili 21 chorych, który nie mogli uczestniczyć w środowej Eucharystii w intencji chorych i starszych.

W piątek modliliśmy się za zmarłych. Po wieczornej Mszy św. wyruszyła procesja za zniczami, która zakończyła się Apelem maryjnym i złożeniem zniczy po krzyżem misyjnym.

Sobota, to w naszej parafii dzień udzielania sakramentu małżeństwa. W tym dniu trzy pary ślubowały sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Program Misji uwzględniał te zaplanowane z dużym wyprzedzeniem wydarzenia. Przed południem odbyło się nabożeństwo dla matek w stanie błogosławionym i rodzin z małymi dziećmi. W kościele rozlegał się gwar, czasami płacz i oczywiście było dość ruchliwie. Ks. Piotr, prowadząc nabożeństwo, udzielił błogosławieństwa matkom w stanie błogosławionym, a później każde z obecnych w kościele dzieci zostało objęte błogosławieństwem krzyżem misyjnym. Dzień zakończył się zawierzeniem parafii Matce Bożej i cichą adoracja Najświętszego Sakramentu.

Niedziela, 19 września, była dniem zakończenia Misji Świętych, a jednocześnie dniem świętowania 25. rocznicy erygowania Parafii. Na zakończenie każdej Mszy św. Misjonarze udzielili uroczystego błogosławieństwa i poświęcili zakupione dewocjonalia oraz pamiątki związane z Misjami. Wieczorne nabożeństwo i procesja do krzyża misyjnego oraz oddanie władzy pasterskiej ks. Proboszczowi było zakończeniem tego czasu refleksji i odnowy duchowej naszej Parafii.

MD

Misje Święte w obiektywie

W dniach od 12 do 19 września br. przeżywaliśmy Misje Święte, które były przygotowaniem do Jubileuszu 25. lecia erygowania Parafii. Nauki misyjne głosili kapłani ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny: ks. Piotr Pietrzyk MSF i ks. Grzegorz Chrapla MSF. (fot. Dariusz)

Powrót

Transmisja na żywo

HASŁO ROKU

WIELKA TAJEMNICA
WIARY

Dzisiaj jest

sobota,
19 września 2020

(263. dzień roku)

Święta

Sobota, XXIV Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni albo wsp. Najśw. Maryi Panny w sob. albo wsp. św. Januarego, biskupa i męcz.

Liturgia Słowa

Prowincja Polska MSF

Jesteśmy na...