Menu

Nowy rok formacyjny

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
5660595

Statystyki

Z listu Biskupa Rzeszowskiego Kazimierza Górnego - 2 czerwca 2008 r.

„W naszej diecezji w Roku św. Pawła Apostoła postanowiliśmy podjąć działania, które umożliwią osobom obłożnie chorym przyjęcie niedzielnej Komunii św., a przez to budowanie żywej jedności z parafią […] Już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa był chwalebny zwyczaj, że na zakończenie Mszy św. kapłan przekazywał Komunię św. wybranym osobom, zwłaszcza krewnym, by zanieśli ją swoim chorym w domach. […] Sobór Watykański II przypomniał, a II Synod Ogólnopolski zachęcił do realizacji tego starodawnego zwyczaju Kościoła, by przygotować świeckich pomocników. Oni także mogą, za specjalnym pozwoleniem Biskupa, pomagać kapłanom w rozdawaniu Komunii św. podczas uroczystości, gdy na Mszach św. gromadzi się więcej wiernych. Zwykle w parafiach duszpasterze udają się z posługą spowiedzi i Komunią św. do osób. chorych w pierwszy piątek miesiąca lub w pierwszą sobotę. W niedzielę zaś duszpasterze zajęci są w kościołach i kaplicach. Dlatego w wielu już diecezjach przygotowano grupę wiernych świeckich, których nazywamy nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św., by w imieniu parafii w niedzielę zanosili Komunię św. osobom obłożnie chorym.”

**************

Z naszej parafii do posługi szafarza nadzwyczajnego zostali przygotowani i pobłogosławieni przez Ks. Biskupa Ordynariusza Kazimierza Górnego panowie:

w 2008 roku

  • Wiesław Koszela
  • Michał Szczepanik

w 2011 roku

  • Władysław Smalarz
  • Leon Wdowik (+ 5.02.2014)

przez Ks. Biskupa Ordynariusza Jana Wątrobę w 2014 roku:

  • Krzysztof Cisło

W każdą niedzielę nadzwyczajni szafarze  Komunii św. roznoszą Najświętszy Sakrament chorym, którzy tego pragną. Zagłoszenia chorych można dokonać w biurze parafialnym lub telefonicznie 17 856 84 72. Posługa szafarzy jest bezinteresowna.

 

Linki:

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej w Diecezji Rzeszowskiej

Instrucja Kongregacji ds. Duchowieństwa - Watykan 19 marca 2004 r.

Błogosławieństwo Szafarzy w dniu 1 marca 2014 r. - parafia Świętej Rodziny

Szafarze nadzwyczajni Komunii Świętej - 15.06.2008 r. - parafia Tarnowiec

Transmisja na żywo

HASŁO ROKU

WIELKA TAJEMNICA
WIARY

Dzisiaj jest

piątek,
18 września 2020

(262. dzień roku)

Święta

Piątek, XXIV Tydzień zwykły
Rok A, II
Święto św. Stanisława Kostki, zakonnika

Liturgia Słowa

Prowincja Polska MSF

Jesteśmy na...